Bolečine v kokih? Kaj je vzrok in kako si pomagati?
Bolečine v predelu kolkih, zakaj nastajajo?
Vzroki so različni in so odvisne od starosti bolnika. Nekatere bolezni v kolkih se lahko pojavijo že v samem otroštvu, kot na primer pri otrocih do drugega leta starosti je najpogostejši pojav izpah kolka , nadalje od drugega do petega leta se lahko pojavlja vnetje sklepne ovojnice, od tretjega do osmega leta bolezen (zmehčanje glavice stegnenice), nadalje lahko v odraščanju med desetim in štirinajstim letom , pride do prekomerne preobremenitve kolčnega sklepa, kjer je lahko vzrok tudi prehitra rast.
Pri odraslih je vzrok za bolečino v kolkih predvsem obraba kolka (artroza), za katero je značilno, da pride do stanjšanja hrustanca kateri sčasoma izgine, kar pa ima za posledico drgnjenje kost ob kost. Pri bolečinah v kolkih prihaja tudi do sprememb v hrbtenici, spremembah v trebuhu, medenici, mišicah, kosteh. Bolečina v kolkih do katere prihaja zaradi obrabe, se po navadi prične z bolečino v kolenu.
Seveda je vzrokov za bolečino še mnogo več, dosti krat ni povsem pojasnjena in se pripisuje dednim dejavnikom. Ena izmed takšnih bolezni je koksa vara – gre za motnjo v zakostenevanju.
Do bolečin v kolku lahko pride tudi kot posledica različnih bakterijskih vnetij – katera se kažejo, kot rdečina , oteklina v predelu kolka. Med bakterijska vnetja štejemo tudi revmatoidni artritis, spondilitis, benigne in maligne tumorje,..
Kdaj in kako si lahko pomagate sami?
Predvsem pri lažjih obremenitvah si lahko pomagamo , tako da počivamo, tek ali hoja po trdih neravnih površinah sta odsvetovana , prav tako tudi hoja po klancu navzgor ali navzdol. Kot splošno znano sredstvo za lajšanje bolečin je (npr. paracetamol). Največ kar lahko postorimo je, da krepimo svoje mišice z aktivnostmi kot so, kolesarjenje, plavanje in raztegovalne vaje.
Kdaj morate k zdravniku?
Obiščemo ga takrat kadar bolečina vztraja dlje časa, šepamo imamo zmanjšano gibljivost ali pa, ko pride do nenadne bolečine v kolku. Najpogostejši vzrok bolečine v kolkih je pri starejših vsekakor zlom kolka- zaradi padcev – kateremu pogosto botruje tudi osteoporoza. Katere ukrepe zdravnika lahko pričakujete?
Zdravnik vas bo najprej povprašal glede vaših težav, vas pregledal in po potrebi poslal na preiskave krvi, rentgensko slikanje ali celo k specialistu in na fizioterapijo, kjer bo diagnoza dokončno jasna.
Načini zdravljenja bolečin v kolku so odvisni od vzroka oziroma bolezni,
katera jo povzroča. Obstaja več vrst zdravil (analgetikov) za lajšanje bolečin, katera pa bo najbolj
primerna za vas pa seveda o tem odloči zdravnik glede na oceno jakosti bolečine in morebitne druge pridružene bolezni. Predpišejo se lahko tudi fizioterapije, v primeru močno omejene gibljivosti,
ko vam bolečina vpliva že na vsakdanje življenje pa vas bo zdravnik napotil k ortopedu za dogovor o zamenjavi kolka.
Kako lahko bolečine v predelu kolka ublažite?
Na bolečine v kolku težko vplivamo in jih težko preprečimo, lahko pa jih omilimo z manj
obremenitvami kolka, izvajanje pravilnih gibov ter vaj za razbremenitev in krepitev mišic. S strani alternativnih sredstev je vsekakor dobro poskrbeti za dodatek kalcija in vitamina D k prehrani – ki kot je znano pripomoreta pri normalni rasti in razvoju kosti, prispevata k normalni presnovi energije, normalni mišični funkciji.
Med drugim lahko z nanosom hladilnih mazil (kot npr. Alpska emulzija) delujemo blažilno in negovalno na področje sklepov in mišic. V tem obremenjenem predelu je primerna uporaba mazil, ki hladijo, osvežijo in pripomorejo k boljši gibljivosti in pretoku krvi. Takšna mazila so prav tako primerna za športne aktivnosti in večje obremenitve.
Za na konec pa še ena pozitivna misel, ki vam bo vsekakor pomagala razmišljati kar se da pozitivno. Lep pozdrav do naslednjič!
Bolečina vam ne pove, kdaj se morate ustaviti. Bolečina je tisti mali glas v glavi, ki vas skuša zadržati, ker ve, če boste nadaljevali, se boste spremenili.Kobe Bryant