Atopijski dermatitis
Atopijski dermatitis
Atopijski dermatitis je kronično, srbeče vnetje zgornjih plasti kože, ki se pojavlja v vseh starostih. Najpogosteje ga imajo otroci.
Značilen znak bolezni je suha koža in srbenje, zaradi pomanjkanja določenih zaščitnih maščob gornje plasti kože se izgublja velika količina vode, posledično pa je to razlog, da koža postane zelo suha in da je sposobnost njene samoobrambe zmanjšana.
Koža je zato tudi zelo občutljiva na različne okužbe. Stanje se lahko poslabša tudi zaradi prisotnosti raznih plesni, glivic, bakterij, ki lahko privedejo do sekundarne okužbe ran. Praskanje in drgnjenje kože pa le še poslabša vnetje, ki je značilno za to bolezen.
Po navadi se atopijski dermatitis predvsem pri majhnih otrocih in dojenčkih pojavi na licih, vratnih pregibih, zapestjih, pri starejših in odraslih pa predvsem v večjih pregibih: kolenski, komolčni predel, zapestja itd..
Vzroki za nastanek in dednost bolezni
Vzroki za nastanek atopijskega dermatitisa niso popolnoma jasni.
Eden izmed glavnih vzrokov je dednost. Večinoma bolnikov s to boleznijo ima vsaj enega člana v družini z to boleznijo. Bolniki s to boleznijo imajo okvaro delovanja kože, kožne pregrade ali bariere, zaradi česar je koža suha in dovzetna za škodljive vplive in dražeče snovi iz okolja. Znajo je da je v zgornji koži zmanjšana količina nekaterih lipidov, zato voda izhlapeva iz povrhnjice. Koža se izsuši in postane luščeča. Bolezen poslabša tudi mehansko draženje kože, na primer praskanje.
Potek bolezni Atopijski dermatitis
Značilnosti so srbečice , vneta kožna žarišča z rdečico, kroničen potek v obliki poslabšanj in izboljšanj. Srbež je zelo neprijeten simptom saj vpliva na spanje, počitek in zbranost. Bolnika sili da se praska s tem pa še bolj razdraži kožo in poslabša možnost za izboljšanje stanja. Pri dojenčkih je vnetje kože običajno zelo akutno, z intenzivno rdečino in rosenjem. Z odraščanjem postane kronično, koža postane suha, zadebeljena in luščeča.
Diagnoza se po navadi postavljan na osnovi kliničnega pregleda značilnih mest izbruha in pogovora s pacientom o morebitni prisotnosti bolezni v družini.
Zdravljenje in nega kože
Za lajšanje imamo na voljo več zravil, je pa potrebno poudariti, da atopijskega dermatitisa žal ne moremo ozdraviti, lahko pa z njimi zmanjšujemo kožno vnetje in omilimo moteče simptome. Cilj zdravljenja je bolniku omogočiti čim bolj kakovostno življenje brez srbeža in vnetih žarišč na koži. Uporabljajo se kreme, ki vsebujejo protivnetne učinkovine (kortikosteroide).
Zaradi okrnjenega delovanje kožne pregrade je nujna redna nega kože tudi v mirnih obdobjih, ko na koži ni vnetnih žarišč. S pravilno nego preprečujemo suhost kože. Izogibati se je potrebno tudi tekočim milom, ki izsušujejo kožo. Odsvetovano je tudi kopanje v penečih kopelih , po tuširanju pa je priporočeno kožo negovati z mastnim negovalnim pripravkom-kremo ki je namenjen suhi koži(velja omeniti, da na tržišči obstaja mnogo različnih izdelkov z ekstrakti zelišč in raznih rastlin od ognjičeve kreme do konopljinega mazila in še mnogo drugih, vendar je najboljše, da bolnik sam ugotovi katero mu najbolj odgovarja in ga potem tudi posledično uporablja). Priporočeno je tudi, da izdelki za nego kože niso odišavljeni.
Omeniti tudi velja, da v kolikor je dokazana preobčutljivost na katero hrano je potrebna posebna dieta oz. v primeru dokaza preobčutljivost recimo na hišno pršico ali mačjo dlako poskrbeti, da čim manj pridemo v stik. Pomembno je tudi, da se uporabljajo bolj naravna pralna sredstva , ter pri pranju perila na koncu mogoče uporabiti program izpiranja brez dodatka mehčalca.
Prav tako preverite ponudbo naših izdelkov za nego kože tukaj: https://alternutris.si/kategorija/koza-stopala/